Sivun näyttöjä yhteensä

perjantai 20. helmikuuta 2026

TALVIMAISEMA winter landscape

 

                                                                Hyvää viikonloppua!

torstai 19. helmikuuta 2026

VIHERVARPUNEN The Eurasian siskin (Spinus spinus)

 

Meillä on puutarhassa tosi paljon vihervarpusia. Kuvassa muutama lintu. Linnut lentelee noin 30 linnun parvena puista toiseen. Ne syö mielellään tuija puiden siemeniä.

keskiviikko 18. helmikuuta 2026

HIRVEN JÄLJET

 


Kävimme etsimässä hirviä. Kuljimme suljettua metsätietä, kääntöpaikalle asti. Hirviä tai jälkiä ei näkynyt. 

Juuri kun olimme tulossa takaisin autolle, huomasimme, että hirvi oli mennyt tien ylitse metsään! Eläin oli ollut jossakin lähistöllä, kun kuljimme tiellä. Olisi ollut kiva nähdä itse eläin. Hyvä kun nyt edes näimme jäljet. 

maanantai 16. helmikuuta 2026

MERELLÄ ON NYT PALJON JÄÄTÄ

 




Pitkään jatkuneet kovat pakkaset, ovat jäädyttäneet merenjäät paksuun jäähän. Lehdistä on saanut lukea, miten laivaliikenteellä on ongelmia, jään ja matalan veden takia.


sunnuntai 15. helmikuuta 2026

HALO

 


Täällä on ollut aivan ihania haloja! Edessä olevan vuoren rinteillä, puiden edessä, on joka aamupäivä näkynyt kauniita haloja. 

Aamulla taas -26°C

perjantai 13. helmikuuta 2026

HYVÄÄ VIIKONLOPPUA! Have a nice weekend

 

                   Osa naakoista ja harakoista kuvassa. Isot linnut syö pikulintujen kauranjyviä.

keskiviikko 11. helmikuuta 2026

IKKUNAN TAKANA

 

Kuvasin yöllä ikkunan takaa jänistä, joka oli syömässä lintujen ruokaa. Tämä yksilö oli yksin ruokintapaikalla, mutta usein paikalla on kaksi jänistä. Maassa on keltasirkuille laitettu kauran jyviä, joita jänikset syö. Ruokinta paikka putsataan säännöllisesti.

Tuo punainen naru, on laitettu terassin kattoon roikkumaan. Meillä on isot ikkunat, joihin linnut törmää usein. Narun liikkuminen tuulessa estää lintujen tulon terassille, ja törmäämästä ikkunaan. Eilen nopeasti lentävä tikka, törmäsi ikkunaan! Onneksi lintu lensi paikalta pois.

Tänään sataa lunta -3°C

maanantai 9. helmikuuta 2026

SINITIAINEN The Eurasian blue tit (Cyanistes caeruleus)

 

                      Täällä lähistöllä, on muutamia isoja lintujen ruokintapaikkoja talvisin. 

             Tapasimme yhdessä paikassa kaksi miestä, jotka huolehtii lintujen ruokinnasta. 

Toinen miehistä tuo omasta pellosta puituja kauroja, ja toinen ostaa omilla rahoilla pähkinöitä linnuille. Määrä joita linnut syö viikossa on suuri. Toinen miehistä sanoi, että heille on mahdollista lahjoittaa lintujen ruokaa.

lauantai 7. helmikuuta 2026

SILTA

 

                                                                      Yöllä -26.3°C

Ulkona ei oikein voi olla, vaikka on hengityssuojain kasvojen edessä. Kylmä käy todella paljon hengitykseen. 

perjantai 6. helmikuuta 2026

HYVÄÄ VIIKONLOPPUA! Have a nice weekend

 

                                                         Kylmä jatkuu nyt -24°C

keskiviikko 4. helmikuuta 2026

HIIHTÄJÄ

 

                                                                Hiihtäjä jäällä.

tiistai 3. helmikuuta 2026

PYYDYS JA SYÖTTI

 


Metsässä näkyi pyydys. Isokokoinen pyydys sijaitsee suon ja joen luona. Pyydystetäänköhän sillä vieraslajeja? 

maanantai 2. helmikuuta 2026

HEVOSKYYTIÄ horse riding

 

                  Kaksi hevosrattailla ajavaa kuljettajaa, ajoi vauhdilla meidän auton edessä.

 Täällä on paljon ravihevosia, joita juoksutetaan tiellä. Tiellä liikkujien on ajettava varovasti, jottei häiritse hevosia ja kuskia.

 Me pysäytämme yleensä auton, kun kohtaamme hevosen ja rattaat tiellä.